Téma: hardware

články okolo pevných částí počítačů

Jaký file systém na externí disk? NTFS!

Publikováno 19.08.2008 21:15 Aktualizováno: 13.02.2009 09:57, autor Vojtěch Sysel

Včera jsem si domů přinesl nový externí hardisk, jehož koupi, ačkoliv 2,5" modelu, jsem už plánoval delší dobu, ale po sobotním vysílání Rádia Horalistán jsem měl jasno.

Hned druhý den jsem si udělal srovnání cen z různých internetových obchodů a přepočítával výhodnost ceny na 1GB. Sice mi nejvýhodněji vyšel disk WD MyBook Essential II s kapacitou 1TB, ale nechtělo se mi za něj dávat více jak 3700Kč, takže jsem sáhl po stejném modelu s kapacitou 500GB. Promiň Hanzu, musím se opičit ;-)

WD MY BOOK 2 ESSENTIAL

WD MY BOOK 2 ESSENTIAL

Jelikož jsem měl včera cestu do Brna a disk měli na skladě, moje koupě se hodně urychlila a včera večer jsem si už mohl nového disku užívat. Musím říct, že velkým překvapením byl použitý file systém. FAT32 jsem viděl na tak velkém disku poprvé a ačkoliv se snažím zařadit mezi lidi se smýšlením pokud možno zaměřeným na otevřené formáty, byl jsem zklamán. Na disk jsem plánoval ukládat soubory větší než 4GiB, takže rozhodnutí padlo hned, FAT musí pryč!

Ale jaký file systém zvolit? Linux jich sice podporuje nepřeberné množství, ale zase na druhou stranu jsou tu i kamarádi pouze s Windows, u kterých bych neuspěl s instalací ovladače na ?nějaký divný disk?, který se na jejich Windows hlásí jako nenaformátovaný?

Monopol zvítězil! Jinak to ani nazvat nejde. Podpora NTFS je v mém (K)Ubuntu již nějaký ten pátek, takže jsem zvolil pouze menší možné zlo. Disk jsem přeformátoval a nyní používám k plné spokojenosti. Místo přeformátování můžete použít nástroj convert, který spustíte z příkazového řádku s parametry convert písmeno_jednotky: /fs:ntfs (viz. How to Convert FAT Disks to NTFS). Po pár minutách máte z FAT32 NTFS. Výhodu příkazu convert je, že nemusíte přesouvat data na jiný disk. Samozřejmě převáděný disk nesmí být úplně zaplněn.

Pro dotazy z vyhledávačů: Zpětná konverze z NTFS na FAT32 je nemožná. V tomto případě se formátu disku nevyhnete.

Menší srovnání obou file systémů

FAT32

  • + podporuje ho nepřeberné množství operačních systémů a všechny Windows
  • ? soubory pouze do velikosti 4GiB
  • ? nepodporuje šifrování ani kompresi
  • ? subjektivně je práce s ním pomalejší

NTFS

  • + velké soubory, podpora šifrování a komprese (uživatelská práva jsou na externím disku k ničemu)
  • + subjektivně práce s ním rychlejší
  • + rozšířenost, není problém na jakémkoliv počítači s Windows XP, což jsou všechny v mém okolí
  • +/- nejede na starších Windows
  • ? uzavřený formát, nemá oficiální podporu na platformách mimo Windows

Hledáte více informací o formátování pevného disku?

Podívejte se také na články Jak naformátovat pevný disk a Rozdělit disk, ano či ne? .

Obstarožní scanner Epson 1250 zprovozněn

Publikováno 26.01.2008 22:45 Aktualizováno: 26.01.2008 22:46, autor Vojtěch Sysel

Dnes večer jsem se rozhodl zprovoznit svůj obstarožní scanner Epson Perfection 1250 pod Kubuntu 7.10, samozřejmě ;-). Po chvilce googlení jsem se dostal na anglické fórum, kde řeší podobný problém. V odpovědích je odkaz na článek českého autora Daniela Fisera, kde popisuje svoje řešení pro Mandrake 9.1.

Návod je velice povedený a kompletní, jen je potřeba změnit názvy balíčků. V Ubuntu je místo balíčků sane-backends a sane-frontends nutné nainstalovat balíček sane-utils. Postup zde popisovat nebudu, ten si přečtete sami ;-)

Od teď scanner funguje jak by měl, možná jen čekání 30s na nahřátí lampy je trochu moc, ale mám dojem, že tento čas je nastaven i ve Windows.

A co na závěr? Snad jen další velké díky autorovi tohoto návodu. Bez něj bych byl ztracen.

Nastavení v Ubuntu škodí pevným diskům notebooků

Publikováno 28.10.2007 20:00 Aktualizováno: 31.01.2008 23:54, autor Vojtěch Sysel

Dnes jsem narazil na ubunťáckém fóru na tuto diskuzi a po jejím přečtení mi celkem zatrnulo. Domníval jsem se, že tato distribuce je určená také na notebooky a ne že je může i zničit, tedy přesněji podílet se na odrovnání pevného disku.

Asi před půl rokem jsem si všiml, že mi pevný disk začíná v určitých intervalech klapat, bylo mi jasné, že s ním není něco v pořádku, ale přičítal jsem to svému neopatrnému zacházení s notebookem, především jeho používání ve vlaku a několika nárazům do dveří taškou se zapnutým notebookem. Ano, občas se k němu chovám hulvátsky ;-).

Ovšem co jsem s dočetl mě vyloženě nakrklo. Nejen, že je tato chyba známá již dlouho, ale zatím na její odstranění nebyl napsán pořádný návod alespoň na Ubuntu Wiki. Každopádně na fóru byl naštěstí tento problém již vyřešen, takže jsem se inspiroval.

Zjistil jsem kolikrát již došlo k vypnutí hlaviček disku pomocí tohoto příkazu:

$sudo smartctl -a -d ata /dev/sda | grep Load_Cycle_Count
193 Load_Cycle_Count        0x0032   028   028   000    Old_age
  Always       -       144065

Odpověď mě celkem zarazila, zastavení hlaviček 144 065× je to dost. Navíc se každých cca 15 vteřin toto číslo po ?křupnutí disku? zvýšilo o 1. Rozhodl jsem se postupovat podle následujícího návodu:

  1. vytvořte soubor pojmenovaný ?99-hdd-spin-fix.sh?. Důležité je, aby začínal číslem ?99?.
  2. ujistěte se, že soubor obsahuje 2 řádky (opravte pokud máte PATA HDD):
#!/bin/sh
hdparm -B 255 /dev/sda
  1. zkopírujte soubor do těchto tří složek:
/etc/acpi/suspend.d/
/etc/acpi/resume.d/
/etc/acpi/start.d/

Já jsem tento soubor nakopíroval jen do /etc/acpi/start.d/, do ostatních složek jsem umístil simlink na tento soubor.

Zbýval už jen restart. Podařilo, disk již ?nekřupe?. Jen doufám, že se nevyskytnou další problémy?

první předchozí 1 následující poslední strana 1 z 1