Jaký file systém na externí disk? NTFS!

Včera jsem si domů přinesl nový externí hardisk, jehož koupi, ačkoliv 2,5″ modelu, jsem už plánoval delší dobu, ale po sobotním vysílání  Rádia Horalistán jsem měl jasno.

Hned druhý den jsem si udělal srovnání cen z různých internetových obchodů a přepočítával výhodnost ceny na 1GB. Sice mi nejvýhodněji vyšel disk WD MyBook Essential II s kapacitou 1TB, ale nechtělo se mi za něj dávat více jak 3700Kč, takže jsem sáhl po stejném modelu s kapacitou 500GB. Promiň Hanzu, musím se opičit 😉

WD MyBook 2Jelikož jsem měl včera cestu do Brna a disk měli na skladě, moje koupě se hodně urychlila a včera večer jsem si už mohl nového disku užívat. Musím říct, že velkým překvapením byl použitý file systém. FAT32 jsem viděl na tak velkém disku poprvé a ačkoliv se snažím zařadit mezi lidi se smýšlením pokud možno zaměřeným na otevřené formáty, byl jsem zklamán. Na disk jsem plánoval ukládat soubory větší než 4GiB, takže rozhodnutí padlo hned, FAT musí pryč!

Ale jaký file systém zvolit? Linux jich sice podporuje nepřeberné množství, ale zase na druhou stranu jsou tu i kamarádi pouze s Windows, u kterých bych neuspěl s instalací ovladače na „nějaký divný disk“, který se na jejich Windows hlásí jako nenaformátovaný…

Monopol zvítězil! Jinak to ani nazvat nejde. Podpora NTFS je v mém (K)Ubuntu již nějaký ten pátek, takže jsem zvolil pouze menší možné zlo. Disk jsem přeformátoval a nyní používám k plné spokojenosti. Místo přeformátování můžete použít nástroj convert, který spustíte z příkazového řádku s parametry

convert písmeno_jednotky: /fs:ntfs

(viz. How to Convert FAT Disks to NTFS. Po pár minutách máte z FAT32 NTFS. Výhodu příkazu convert je, že nemusíte přesouvat data na jiný disk. Samozřejmě převáděný disk nesmí být úplně zaplněn.

Pro dotazy z vyhledávačů: Zpětná konverze z NTFS na FAT32 je nemožná. V tomto případě se formátu disku nevyhnete.

Menší srovnání obou file systémů

FAT32
+ podporuje ho nepřeberné množství operačních systémů a všechny Windows
– soubory pouze do velikosti 4GiB
– nepodporuje šifrování ani kompresi
– subjektivně je práce s ním pomalejší

NTFS
+ velké soubory, podpora šifrování a komprese (uživatelská práva jsou na externím disku k ničemu)
+ subjektivně práce s ním rychlejší
+ rozšířenost, není problém na jakémkoliv počítači s Windows XP, což jsou všechny v mém okolí
+/- nejede na starších Windows
– uzavřený formát, nemá oficiální podporu na platformách mimo Windows

Hledáte více informací o formátování pevného disku?

Podívejte se také na články  Jak naformátovat pevný disk? a Rozdělit disk, ano či ne?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *