O posedlosti technologiemi
Po delší odmlce přidávám malé zamyšlení nad vnímáním světa ze strany IT profesionálů a laické veřejnosti, který se diametrálně liší a občas přináší humorné neshody.
Nejprve začnu odbočkou o IT profesionalitě. Jako absolvent vysoké školy s IT zaměřením a několika lety praxe jsem často svým laickým okolím považován za IT profesionála. Z mého pohledu, který zahrnuje ostatní kolegy a programátory, vím, že se mám pořád kam zlepšovat a růst, a že jsou oblasti a technologie, ve kterých stále tápu. Na druhou stranu tu jsou oblasti, ve kterých mám poměrně velké znalosti a už z prvního pohledu poznám, jestli danou věc dělal člověk, který nemá tak velké zkušenosti, a dopustil se některých ne-dobrých řešení, nebo někdo kdo dané problematice skutečně rozumí.
S vědomí, že moji práci bude zkoumat někdo jiný a zkušenější než já, se stále snažím přemýšlet nad nejlepším možným řešením, místo toho, abych prostě použil první řešení, které mě napadne. Ano, kód je potom hezčí, zkušený programátor si po přečtení řekne jak pěkně jsem to navrhl, jak pěkně jednotlivé komponenty do sebe zapadají. Laik to ale vidí jinak.
Laik, nebo chcete-li zákazník má na danou problematiku svůj pohled. Nezajímají ho vnitřnosti, datové struktury, algoritmy, ale pouze celkový výsledek. Jestli aplikace dělá to co má, jestli se dobře používá a hlavně jestli je levná. To z pohledu nás programátorů působí kontraproduktivně, my se snažíme o použití ideálně co nejnovějších technologií, o aplikaci nejlepších algoritmů a poté se stejně nedočkáme uznání, protože jsme nepoužili ty správné ikonky.
Zkrátka a dobře příliš lpíme na použití ?správných? technologií, místo toho správného tahu na branku. Je to takové to pomyslné poměřování ?pindíků? mezi programátory.
Celý tento paradox jsem si uvědomil dnes, kdy jsem narychlo splácal jednoduchý web na ovládání webkamery. Použitá technologie a zpracování neodpovídá mé klasické práci, ale zadavatel byl naprosto spokojen a dokonce jsem byl pochválen za dobře odvedenou práci, což se bohužel moc často nestává.
přidat komentář zobrazit komentáře (0) (no)comment přečteno 737×