Proč vývojáři kladou takový důraz na webové aplikace?
Dnes jsem shlédl video-prezentaci betaverze Windows 7. Nebudu zacházet do detailů, ale z mého pohledu je většina nových funkcí naprosto k ničemu. Zjednodušování má sice dobrý vliv na začínající uživatele, ale pokročilejším přináší pouze problémy.
Doteď třeba nechápu, proč namísto zjednodušení start lišty nevylepší kontextové menu v průzkumníkovi. První položky by podle mně měla být Nový ? Složka (jak to teď mají již všechny linuxové distribuce), nikoliv nějaké řazení souborů. To by byla konečně pěkná funkce. Ale to už jsem zase odbočil úplně někam jinam?
Tento článek je věnován druhé části videa ? webovým službám spojeným s novými Windows. Samotný nápad Live.com je podle mně celkem dobrý, mít dokumenty uloženy na serveru, dostupné odkudkoliv. Možnost jejich editace přes webový prohlížeč v počítači nebo na cestách v pda. Bohužel jak je to už u všech nových programů zvykem, vše se orientuje pouze na domácí uživatele. Propojení s facebookem, delicios a kdoví čím vším mi připadne jako jeden velký bratr. ?Nevadí, že u nás máte své dokumenty, přidejte sem i fotky, komunikaci s přáteli, nějaké ty pikantnější fotky atd. My si s tím poradíme .?
Každopádně nastává jedna otázka. Co s dokumenty uloženými někde na serveru, když zrovna nejsem online? České dráhy neposkytují ve všech vlacích internetové připojení, doma má občas moje připojení taky své slabší chvilky (někdy i chvíle) a bez dokumentů a hlavně aplikací žádnou práci neuděláte. Trochu mi to připomíná situaci z dob sálových počítačů, kdy člověk ovládal také pouze terminál.
Takže proč? Je programování webových aplikací jednodušší? Jsou snad všichni uživatelé vždy online? Žádnému uživateli nevadí velké časové prodlevy při reakci aplikace?
Jeden příklad za všechny. Dnes jsem úspěšně obhajoval webovou aplikaci na testování slovíček. Tato aplikace by šla bezproblémově napsat jako klasická aplikace, dokonce by byla pro všechny operační systémy, kde lze použít wxWidgets. My (respektive já, můj parťák hrál v tomto projektu vedlejší roli, tím však nechci říct, že by jeho práce byla podřadná, spíše naopak) jsme se rozhodli tuto aplikaci dělat jako webovou a to hned z několika důvodů. Předchozí projekt byl webovou aplikací, takže jsem mohl převážnou většinu její logiky reinkarnovat a dále je psaní webové aplikace naprostou brnkačkou. Navíc zrovna případě šlo o inovativní uživatelské rozhraní a je poměrně jednodušší přenést ovládání klasické aplikace do webové, než vymýšlet nové ovládání pro klasickou aplikaci.
Co si lze vzít také jako vysvětlení? Vývojáři jsou placeni za inovace, nikoliv za reinkarnaci. Inovace může být přenesení stávající funkčnosti na něco, co ve svém principu nebylo na danou problematiku navrženo, přidat tomu pozlátko a prodáváme. Je to jako s oblečením, ačkoliv by se dalo ještě nějaký ten pátek nosit, jde z šatníku ven, protože to zrovna není IN. A klasickým aplikacím asi zvoní hrana?
přidat komentář zobrazit komentáře (0) web přečteno 1263×